Českotřebovské
betlémy:

Unzeitigův betlém s video sekvencemi
Šmajzrův betlém
Tomšovy betlémy
Hýblův betlém
Mehlův betlém
Doubravův betlém
Hlaváčkův betlém
Laškův betlém
Marešův betlém
Esperantský betlém
Mechanický betlém
Jankelův betlém
Slámův betlém
Betlém z kostela sv. Jakuba Většího
Železničářský betlém J.Jíchy

  • Odkazy na další stránky o betlémech

Betlémy v jiných městech
Ústí nad Orlicí - vyšívaný betlém

Vyšívaný betlém Firma Velebný & Fam. "vyšívání" z Ústí nad Orlicí se dnes řadí mezi firmy, které mohou nabídnout jak proslulou zručnost orlických vyšívaček a vambereckých krajkářek, tak i plně automatizovanou výšivku na profesionálních strojích, řízených počítači, a nejmodernější způsoby potisku. Firma tak navazuje na třistaletou rodinnou tradici a v roce 1990 obnovila provoz s širokou řadou služeb. Na výstavách Tradice výšivek a obecní heraldika byl vystaven i překrásný vyšívaný betlém.

 

 

 

Vyšívaný betlém - celkový pohledMarieJosefGloria
Jezulátko v jesličkáchJezulátko v jesličkách - detail


Dobruška
Jarmila Haldová - Český betlém
Dobrušský betlém

Stavění vánočních jesliček se v našich zemích traduje již od 16. století. Prvními betlémy, pravděpodobně italské provenience, byly zdobeny kostely, ale brzo se tento zvyk nastěhoval i do měšťanských domů (poté, co Josef II. vykázal betlémy z kostelů) a později i do domků chudiny, kde byl nejvíce rozvíjen a obohacován o "darácké" figurky a českou "betlémskou" krajinu s typicky českou "dálinou", byť i s idealizovaným "palestinským hradem". Již od léta si betlémáři nosili z lesa mech, do kterého potom své figurky stavěli i zapichovali. Zatímco dřevěné vyřezávané betlémy vznikaly porůznu na celém území našeho státu: původní ručně malované vystřihované betlémy byly charakteristické v Třebíči, Ústí nad Orlicí a České Třebové. V průběhu minulého století dosáhlo stavění vystřihovaných betlémů takové obliby, že začaly být vyráběny komerčně. Mnohé z nich byly vytvořenyznámými umělci, například Mikolášem Alšem, M. Fischerovou-Kvěchovou, Josefem Ladou, Adolfem Wenigem a mnohými jinými. V první polovině 20. století byly v oblibě tištěné vystřihovací betlémy, které dostával zákazník jako přídavek ke zboží anebo byly rozesílány poštou jako reklama. V současné době se vystřihovací betlémy opět dočkaly renesance.
Orlické hory a Podorlicko byly vždy pro betlémářství významnou oblastí. Výroba figurek byla jedním ze zdrojů obživy pro mnohé horaly. Každá obec měla své charakteristické tvůrce, z nichž mnozí jsou ještě v naší paměti, například Wendlin Schmoranz z Polomu u Sedloňova anebo Jindřich Adámek z Dobrušky.
Malované ploché betlémy vznikaly pravděpodobně i v naší oblasti. Dokladem toho je asi 200 let starý dvojrozměrný betlém, uchovaný v dobrušském muzeu, který údajně pochází z pozůstalosti F. L. Heka (Věka). Námi předložený betlém je inspirován Dobruškou a cestou do Sedloňova.

Josef J. Halda


Betlém z Mezilesí
Jiří Škopek

Stáj s Ježíškem, Marií a Josefem je umístěna pod zříceninou hradu Frymburka, v pozadí pečlivý pozorovatel najde železobetonové objekty pevnostního systému na pohraničních kopcích.

Betlém z Mezilesí Betlém z Mezilesí


Betlém z Orlických hor ("chodící")

Betlém z Orlických hor Betlém z Orlických hor II


Československý betlém

Československý betlém

Československý betlém IIČeskoslovenský betlém III


Betlém J. Knapovského

Betlém J. Knapovského


Prostějovský betlém

Prostějovský betlém

Prostějovský betlém II Prostějovský betlém III Prostějovský betlém IV Prostějovský betlém V


Betlém z Rychnova nad Kněžnou

Betlém z Rychnova nad Kněžnou


Největším mechanickým betlémem v České republice je jindřichohradecký (30 m2); muzeum v Jindřichově Hradci dokonce obdrželo v květnu 1998 certifikát, že tento betlém je největším mechanickým betlémem na světě. Podle velikosti za ním následuje třebechovický betlém, který je 7 m dlouhý, 3 m široký a 2 m vysoký. V pořadí třetí je pak českotřebovský Unzeitigův betlém.


Své dotazy a připomínky můžete zaslat na adresu machalikova@upce.cz .


Zpět na úvodní stránku o betlémech v České Třebové