Českotřebovské
|
|
|
|
Betlémy v jiných městechÚstí nad Orlicí - vyšívaný betlémFirma Velebný & Fam. "vyšívání" z Ústí nad Orlicí se dnes řadí mezi firmy, které mohou nabídnout jak proslulou zručnost orlických vyšívaček a vambereckých krajkářek, tak i plně automatizovanou výšivku na profesionálních strojích, řízených počítači, a nejmodernější způsoby potisku. Firma tak navazuje na třistaletou rodinnou tradici a v roce 1990 obnovila provoz s širokou řadou služeb. Na výstavách Tradice výšivek a obecní heraldika byl vystaven i překrásný vyšívaný betlém.
DobruškaJarmila Haldová - Český betlémStavění vánočních jesliček se v našich zemích traduje již od 16. století. Prvními betlémy, pravděpodobně italské provenience, byly zdobeny kostely, ale brzo se tento zvyk nastěhoval i do měšťanských domů (poté, co Josef II. vykázal betlémy z kostelů) a později i do domků chudiny, kde byl nejvíce rozvíjen a obohacován o "darácké" figurky a českou "betlémskou" krajinu s typicky českou "dálinou", byť i s idealizovaným "palestinským hradem". Již od léta si betlémáři nosili z lesa mech, do kterého potom své figurky stavěli i zapichovali. Zatímco dřevěné vyřezávané betlémy vznikaly porůznu na celém území našeho státu: původní ručně malované vystřihované betlémy byly charakteristické v Třebíči, Ústí nad Orlicí a České Třebové. V průběhu minulého století dosáhlo stavění vystřihovaných betlémů takové obliby, že začaly být vyráběny komerčně. Mnohé z nich byly vytvořenyznámými umělci, například Mikolášem Alšem, M. Fischerovou-Kvěchovou, Josefem Ladou, Adolfem Wenigem a mnohými jinými. V první polovině 20. století byly v oblibě tištěné vystřihovací betlémy, které dostával zákazník jako přídavek ke zboží anebo byly rozesílány poštou jako reklama. V současné době se vystřihovací betlémy opět dočkaly renesance.
Josef J. Halda Betlém z MezilesíJiří ŠkopekStáj s Ježíškem, Marií a Josefem je umístěna pod zříceninou hradu Frymburka, v pozadí pečlivý pozorovatel najde železobetonové objekty pevnostního systému na pohraničních kopcích.
Betlém z Orlických hor ("chodící")
Československý betlém
Betlém J. KnapovskéhoProstějovský betlém
Betlém z Rychnova nad KněžnouNejvětším mechanickým betlémem v České republice je jindřichohradecký (30 m2); muzeum v Jindřichově Hradci dokonce obdrželo v květnu 1998 certifikát, že tento betlém je největším mechanickým betlémem na světě. Podle velikosti za ním následuje třebechovický betlém, který je 7 m dlouhý, 3 m široký a 2 m vysoký. V pořadí třetí je pak českotřebovský Unzeitigův betlém. Své dotazy a připomínky můžete zaslat na adresu machalikova@upce.cz . |