UTP (Unshielded Twisted Pair) kabel je alternativou k dříve používanému koaxiálnímu kabelu. Kabel tvoří čtyři páry spletených vodičů. Jeho výhodou je především nízká pořizovací cena a vysoká přenosová rychlost. Nelze jím přímo propojit více počítačů, využívá se v síťové topologii hvězda, kdy jsou jednotlivé počítače připojeny k centrálnímu rozbočovači (hub, switch). K přímému propojení dvou počítačů je třeba použít speciální UTP kabel, který má vysílací a přijímací páry vzájemně zaměněny, jedná se o tzv. křížový kabel.
Základními barvami vodičů jsou modrá, zelená, hnědá a oranžová. Vždy jeden z drátů v páru má příslušnou barvu a druhý do páru je různě proužkovaný v kombinaci bílá/příslušná barva. Připojení jednotlivých drátů ke kontaktům konektoru je standardizováno. Používají se dvě různá schémata zapojení, které se liší přiřazením vývodů konektorů k barvám v páru. Je důležité, aby v cele počítačové síti byl použit jednotný způsob zapojení.
1 - Bílá / Oranžová
2 - Oranžová 3 - Bílá / Zelená 4 -
Modrá 5 - Bílá / Modrá
6 - Zelená 7
- Bílá / Hnědá 8 -
Hnědá | |
pohled zepředu na ZÁSUVKU
|
Postup výroby UTP kabelu
Pokud máme k dispozici UTP kabel požadované délky, nejprve na obou koncích odstraníme izolaci v délce asi dvou centimetrů. Je potřeba dát pozor, aby nedošlo k poškození izolace jednotlivých drátků. Nejvhodnější je použít krimpovací kleště, což ovšem není podmínkou. Ve chvíli, kdy odstraníme izolaci, získáme čtyři páry spletených vodičů různých barev, které po vyrovnání musíme seřadit v pořadí zobrazeném v plánku. Seřazené drátky nyní vsuneme do konektoru RJ-45. Tento úkol zdá se být poměrně jednoduchý, ovšem v praxi tomu tak není a začátečník s ním může mít značné problémy.
Pokud jsou drátky na svých místech v konektoru, použijeme krimpovací kleště pro „zckvaknutí“ konektoru, kdy se nožové kontakty zaříznou do vodičů a dojde k jejich spojení s vodiči vyvedenými na povrch konektoru.
Totéž provedeme s druhým koncem kabelu. Funkčnost nově vytvořeného kabelu lze ověřit pomocí testeru.
Instruktážní videoukázku popisující postup výroby UTP kabelu lze zhlédnout ve formátu RealMedia (2,5 MB), případně ve formátu WindowsMediaVideo (11 MB). Dále jako soubor avi zakódovaný v DivX (44 MB) a soubor avi zakódovaný v MPEG-4 (50 MB).